Üçevler Mah, Nilüfer Ticaret Merkezi, 63. Sk. No:1, Nilufer / Bursa
tren

Güneş Panelleri Elektriği Nasıl Üretir?

Güneş Panelleri Elektriği Nasıl Üretir?

Güneş, en üst düzey enerji kaynağıdır ve bu sınırsız kaynakdan hepimiz yararlanabiliriz. Peki güneş panelleri nasıl çalışır? Bir güneş paneli kadar basit bir şey güneş ışığını alıp nasıl elektrik üretir? Temel olarak, olan şey, güneş paneli sisteminizin elektronları atomlardan ayırmak için fotonlar kullanmasıdır. Fotonlar ışık parçacıklarıdır. Elektronları atomlarından ayırma işlemi de elektrik yaratır. Güneş panelleri, gelen güneş ışığını ısı yerine elektriğe dönüştüren silikondan yapılan fotovoltaik hücreler içerir. (“Fotovoltaik” ışıktan elektrik anlamına gelir – fotoğraf = ışık, voltaik = elektrik.).

Güneş fotovoltaik hücreleri, ince bir cam dilim altına yerleştirilmiş pozitif ve negatif bir silikon filminden oluşur. Güneş ışığının fotonları bu hücrelere çarptıkça elektronları silikondan vururlar. Negatif yüklü serbest elektronlar, tercihen, toplanabilen ve kanalize edilebilen bir elektrik voltajı yaratan silikon hücresinin bir tarafına çekilir. Bu akım, güneş fotovoltaik bir dizi oluşturmak için ayrı ayrı güneş panellerini seri olarak birbirine bağlayarak toplanır. Kurulumun büyüklüğüne bağlı olarak, çoklu bir güneş fotovoltaik dizi kablosu dizisi, bir sigortalı dizi birleştiricisi olarak adlandırılan bir elektrik kutusunda sonlanır. Birleştirme kutusunun içinde, modül kablolarını korumak için tasarlanmış sigortalar ve ayrıca sürücüye güç sağlayan bağlantılar bulunur. Bu aşamada üretilen elektrik DC’dir (doğru akım) ve evinizde veya işinizde kullanıma uygun AC’ye (alternatif akım) dönüştürülmelidir.

Güneş panellerinin elektrik üretimi için akışını şu şekilde özetleyebiliriz;

  1. Fotovoltaik güneş panelleri güneş ışığını emer – Her güneş panelinde fotovoltaik (PV) hücreler bulunur. PV hücreleri ışığı (fotonları) alır ve ışığı elektriğe dönüştürür. Güneş ışığı güneş paneline çarptığında, doğru akım (DC) elektrik üreterek PV hücreleri çalışmaya başlar.
  2. Bunların hepsi harika – ancak DC elektriği evinize kendi başına güç veremiyor. Diğer güneş enerjisi ekipmanlarının bulunduğu yer burasıdır.
  3. Güneş ışınları silikon hücreyle etkileşime geçtiğinde, elektronlar hareket etmeye başlar,
  4. Elektronların taşınması, düğümler tarafından yakalanır ve paneldeki kablolarda elektrik akımı akışını başlatır,
  5. Solar kablolar doğru akım (DC) elektriğini, alternatif akım (AC) elektriğine dönüştürülmek üzere bir solar invertere iletir.

Silikon solar hücrelere ek olarak, tipik bir güneş paneli, silikon PV hücreleri için dayanıklılık ve koruma sağlayan bir cam mahfaza içerir. Camın dış tarafında panel, yalıtım için bir katmana ve panel içindeki ısı yayılımına ve neme karşı koruyan koruyucu bir arka tabakaya sahiptir. Yalıtım önemlidir, çünkü sıcaklıktaki artışlar, güneş panelinin performansının düşmesine neden olarak verimde düşüşe yol açacaktır.

Güneş panelleri güneş ışığının emilimini artıran ve silikon hücrelerinin maksimum güneş ışığına maruz kalmasını sağlayan yansıma önleyici bir kaplamaya sahiptir. Silikon güneş pilleri genellikle iki hücre oluşumunda üretilir: monokristal veya polikristal. Monokristal hücreler tek bir silikon kristalinden, polikristal hücreler ise fragmanlardan veya silikon parçalarından oluşur. Mono formatları, elektronların dolaşması için daha fazla alan sağlar ve böylece tipik olarak daha pahalı olsalar da, polikristalinden daha yüksek verimli bir güneş enerjisi teknolojisi sunar.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Open chat
1
Merhaba...
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Call Now Button